Ahoj!

Wakacje trwają, więc warto się wybrać do sąsiada na smaczne jedzenie i piwo. Tak zrobiliśmy! Spakowaliśmy bagaże i wyskoczyliśmy na kilka dni do Pragi 🙂 Zapraszam na tradycyjną fotorelację z wyprawy. Odbyła się ona najpopularniejszymi szlakami turystycznymi, jednak mimo ogromnego zatłoczenia, jesteśmy zadowoleni. Praga zachwyciła nas swoją architekturą, dbałością o schludność i reprezentacyjność pięknych kamienic, ale także nieprzewidywalnością. Prace Davida Cernego dodają temu miastu pikanterii, nowoczesności, skandalicznego, a nawet upiornego tonu.

IMG_3969(1)IMG_3974(1)

Prace Davida Cernego:

IMG_6117
Panowie oddają mocz do kałuży w kształcie Republiki Czeskiej. Mają ruchome penisy, więc są wyjątkową atrakcją dla turystek, które z uporem maniaka próbują zrobić sobie zdjęcie trzymając ich za przyrodzenie. Spazmatycznie się przy tym śmieją i starają się opanować rumieniec wstydu na twarzy. Rzeźba znajduje się przed wejściem do Muzeum Franza Kafki.
IMG_6311
Ta rzeźba znajduje się na terenie ogrodu ambasady niemieckiej. Nie jest łatwo ją znaleźć. My zrobiliśmy zdjęcie z placu zabaw przylegającego do ogrodzenia ambasady.
IMG_6316
Przy Muzeum Kampa natknęliśmy się na upiorne dzieci. 
IMG_6258
Ruchoma głowa Franza Kafki znajduje się przy Alei Narodowej. Głowa ma 10,6 metra, waży 39 ton i na oczach przechodniów dokonuje metamorfozy. 
IMG_4004(1)
A oto antena telewizyjna. Creepy dzieciaki raczkują po jej elementach. W nocy antena zostaje oświetlona w kolorach czeskiej flagi.

Bardzo interesująco wyglądają też inne prace Cernego, Freud wiszący wysoko nad głowami przechodniów, czy płód na ścianie budynku.

Klasycznie zwiedziliśmy najstarsze miejsca, gdzie czuć ducha dawnych epok:

IMG_4047
Hradczany

IMG_3985(1)

IMG_6105
Ogrody przy Sejmie i Senacie

IMG_4019(1)

IMG_6274
Wzgórze Vysehrad
IMG_6285
Cmentarz na Wzgórzu Wyszehradzkim. Jest przepiękny!

Bardzo ucieszyliśmy się także z wycieczki na wzgórze Petrin. Uważam, że nie warto płacić za wejście na rozmaite wieże w Pradze. Widoki, które zafundowała temu miastu natura zapierają dech w piersiach i pozwala na oględziny stolicy z różnych stron.IMG_6234IMG_4101

Na koniec kilka specyficznych miejsc:

IMG_6306
Najwęższa uliczka w Pradze. Otwarta codziennie od 11:00, ponieważ prowadzi do gospody znajdującej się na dole schodów. Wyposażona jest w sygnalizację świetlną dla pieszych, działającą na przycisk 😉
IMG_6294
Niewielka żydowska część Pragi nieco ginie wśród nieustająco piękniejącej stolicy. Warto jednak zajrzeć, aby zobaczyć, gdzie Hitler planował utworzyć „muzeum wymarłej rasy”.
IMG_6192
Ściana Johna Lennona. Za każdym razem, kiedy odwiedzicie Pragę ona będzie inna. Ludzie nieustannie dodają na niej cytaty, złote myśli lub obrazy. Można posłuchać pod nią przebojów muzycznych.

Praga przywitała nas przepiękną pogodą. Nasze nogi przeszły prawdziwą szkołę życia (góra – dół – góra – dół i tak w kółeczko). Nasze podniebienia spróbowały czeskich przysmaków, które nie za każdym razem przypadły nam do gustu. Karta kredytowa doświadczyła cen europejskich. A nasze oczy nasyciły się odkrywaniem nowej rzeczywistości. Wiele jednak zostało jeszcze do zwiedzenia, więc Prago – nie mówimy żegnaj, a do zobaczenia!

Reklamy

9 uwag do wpisu “Ahoj!

  1. Owszem Praga,a nawet bardzo owszem. Ale mam pecha,-zawsze gdy ja Odwiedzam jest upał, a niewiele jest nax świecie bardziej znienawidzonych sytuacji niz zwiedzanie miasta gdy rządzi gorączka.
    Pozdrowienia Z

    Polubione przez 1 osoba

  2. Byłam w Pradze we wczesnych latach 70-ych. Dk=wa z Twoich zdjęć przypomniały mi, że zrobiłam wtedy bardzo podobne zdjęcia: prawie to samo ujęcie. Tylko ludzi było jakby mniej, a fasady budynków były po prostu zaniedbane. Dzięki za przypomnienie!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s