Magia – tajemnica Pałacu Bałoszyce

Nieco ponad rok temu, w grudniu, przyjaciele zaproponowali mi wyjazd na przedświąteczny relaks, by naładować baterie na bożonarodzeniowe szaleństwo. Wyruszyliśmy do miejscowości położonej ok. 60 km od Malborka, w strefie Zielonych Płuc Polski. Pokonując drogi Mazur Zachodnich pod osłoną nocy, naszym oczom ukazywały się obrazy rodem z filmu science fiction. (Dobrze się zaczyna – pomyślałam!) Jak się później okazało wyimaginowanymi, morderczymi maszynami, śledzącymi nas jaskrawoczerwonymi oczami, były wiatraki produkujące prąd. Ich baczne spojrzenia i ledwo słyszalny szelest odprowadziły nas do celu wyprawy – Pałacu Bałoszyce, który z nocnej scenerii „Sci-Fi” przeniósł nas do sielankowej rzeczywistości wieku XIX.

slide2-6-960x600_c
Pałac Bałoszyce

Pałac w połowie wieku XIX został przebudowany w stylu angielskiego neogotyku, który charakteryzuje się wieżyczkami obronnymi fasady pałacu, geometrycznym usytuowaniem obiektu oraz przestrzeni parkowej, która wydaje się być inwencją twórczą matki natury, a w rzeczywistości jest pieczołowicie pielęgnowana i z rozmysłem zagospodarowana.


Obecnie w Pałacu Bałoszyce znajduje się hotel, który wita gości przestronną recepcją. Na lewo od niej znajduje się jadalnia, która niegdyś służyła mieszkańcom jako biblioteka. Na wprost wejścia znajduje się Sala Czerwona lub jeśli ktoś woli, Lustrzana, która do dziś zachowała swoja pierwotną funkcję – sali balowej.

sala_lustrzana_2
Sala Lustrzana

Przy wejściu do przestronnej sfery tańca, przybyszów witają portrety dwóch dawnych właścicieli pałacu. Ozdobą sali są ogromne lustra, a także żyrandol, którego wartości właściciele pałacu nie przeliczają na złotówki, a na… Maluchy. Właściciel, przemiły człowiek i wspaniały gawędziarz, który o bałoszyckim pałacu wie dosłownie wszystko, a słuchać mogłabym go godzinami, opowiedział nam, że w zamierzchłych już dla nas czasach kwitnącego PeeReLu, wartość żyrandola była równa cenie 12 Fiatów – Maluchów. Pamiętajmy, że samochód wówczas był towarem deficytowym, drogim i znacznie podnoszącym prestiż osoby, która go posiadała, a zatem 12 Maluszków to nie byle co!

sala_kominkowa_2
Sala Kominkowa

Z sali czerwonej można wyjść na obszerny taras, a następnie schodami bezpośrednio do parku, lub przejść do sali jadalnej – zielonej. Znajduje się w niej przepiękny zabytkowy kominek o wysokości trzech metrów. Zachował się on do czasów współczesnych w prawie nienaruszonym stanie.

Na prawo od recepcji usytuowane są drewniane schody, które swoimi cichymi skrzypnięciami, zwracają na gości spojrzenia dawnych mieszkańców Pałacu Bałoszyce uwiecznionych na portretach. Wiodą one na pietra, gdzie znajdują się pokoje hotelowe (standardowe i ekskluzywne), utrzymane w stylu minionych epok. Styl ten jest wyważony i nieprzytłaczający, a nienachalna nowoczesność pokojów (łazienka, telewizor czy telefon) zakradają się tam po cichu, nie zakłócając klasycznego wystroju.

W piwnicach pałacu nie jest mrocznie i strasznie, obejdziemy się bez Wiedźmina torującego drogę! Wystarczy zejść po schodach, by zażyć relaksu w saunie lub odprężyć się w jacuzzi, a następnie przejść do winiarni. Piwnice pałacu, z zachowanymi ceglanymi stropami, zachęcają w zimowe wieczory swoją kameralnością i intymną atmosferą.


Pałac otoczony jest wspomnianym już parkiem, który nie tylko pozwala miło spędzić czas na spacerach, bądź odpocząć nad stawem, ale także skrywa tajemnicę! Na polanie pośród drzew posadzonych na planie koła znajduje się Czakram Bieli – miejsce wyjątkowego przepływu energii Ziemi.

miejsce-mocy-czakramu-bieli
Czakram Bieli

Czakramy to bardzo interesująca osobliwość, jeden z najpopularniejszych w Europie, znajduje się na Wawelu. Punktów mocy w Polsce jest jednak dużo więcej, a jeden z nich, niewiele słabszy od Wawelskiego, jest skarbem kompleksu parkowego właśnie przy Pałacu Bałoszyce. Nie wiadomo, czy dawni mieszkańcy wiedzieli w pobliżu czego żyją, jednak wszyscy cieszyli się wyśmienitym zdrowiem oraz długowiecznością. Współczesnych właścicieli natomiast, odwiedziła osoba, która zawodowo zajmuje się tym zagadnieniem. Za pomocą przyrządów i skali Bovisa określiła moc Czakramu, który stał się jedną z ulubionych przez gości atrakcją pałacu.

Siła skumulowana w punktach mocy podobno może działać leczniczo, ale przede wszystkim odpręża, rozluźnia i przynosi poczucie ulgi. Niestety, nie jestem osobą obiektywną, gdyż jeśli historia jest zagadkowa, owiana tajemnicą (tak jak ta!), a legenda mi się podoba, to podziała na mnie jak placebo. Faktem pozostaje jednak to, że w Bałoszycach spałam jak dziecko, oddychałam pełna piersią, wróciłam wypoczęta i zrelaksowana.

Właściciele pałacu do norm hotelowych zaadaptowali także dawne budynki gospodarcze. Znajdują się tam pokoje, które integruje ogromny salon w stylu myśliwskim z aneksem kuchennym. Rzeźbione dębowe meble i potężny okrągły stół, a także poroża na ścianach, przy każdej kolacji pomogą odtworzyć szlachecką ucztę. Tym bardziej, że w pałacu można wypożyczyć stroje z epoki! A także wybrać się na przejażdżkę bryczką lub podczas śnieżnej zimy – na kulig. Bardzo żałowałam, że grudzień nie był łaskawy przykryć Bałoszyc białym puchem.

Mogłabym jeszcze wiele dobrego napisać o tym miejscu, jednak dodam tylko, że restauracja hotelowa korzysta z plonów własnych upraw ekologicznych; upraw, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Bałoszyce. Idealny smak kremu z dyni będzie mnie niechybnie prześladował, aż do następnego razu.

wp_20151219_024
Pałac Bałoszyce w obiektywie telefonu komórkowego

PS Dziękuję A. i S., że zabrali mnie na tę akcję – relaksację 🙂

Polecam również stronę Pałacu Bałoszyce, z której pozwoliłam sobie zaczerpnąć kilka fotografii: http://palacbaloszyce.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s